وب کاغذی

که با این در اگر در بند در باشد، درماند

وب کاغذی

که با این در اگر در بند در باشد، درماند

وب کاغذی

وب کاغذی منشوری است از برگرفته های ما از آنچه دیدیم و شنیدیم و خواندیم...

هم تازه رویم هم خجل،
..................... هم شادمان هم تنگدل

کز عهده بیرون آمدن
..................... نتوانم این انعام را

طبقه بندی موضوعی

۱۱ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

برای خیلی از ما پیش آمده است که شاید مجلسی برای سخن رانی پیش رو داشته باشیم . مثلا یک دانشجو ، یک مدیر، یک دانش آموز و ... که در بین قشر دانشجو ویا دانش اموز بیشتر محسوس است که به دلیل کم رویی رو اضطراب از روبرو شدن با اشخاص حاضر در جلسه ، ارائه سخنراین برای او مشکل باشد.


 که خود من هم شاید جز یکی از همین اشخاص باشم. در این کتاب به خوبی دلایل ترس از این واقعیت بیان شده و تمام فنونی که میتوان بریا یک سخنرانی خوب داشت ارائه شده است. کتابی بسیار عالی است برای استاد سخن شدن.

  • منصوره


کتاب ماه پیشانی نوشته احمد شاملو که در سایت کتاب های صوتی قرار داده شده است . دارای داستانی کودکانه است. با صدا پردازی زیبا

این داستان، ماجرای دختری است به اسم شهر بانو که از بچگی او و سادگی او استفاده میشه و توسط یک زن گول زده میشه و مادرش رو سربه نیست میکنه و اون زن نامادریش میشه. که این نامادری از همان روزهای ورودش به زندگی این دختر و پدرش سر ناسازگاری با شهر بانو رو میذاره. این زن دختری هم اسم شهربانو داشته که به دلیل تفاوتی که بین زیبایی  شهربانوی پدر و شهربانوی نامادری وجود داشته و حسادت های نامادری، روزگار  سختی رو سپری میکنه. مادر اصلی شهر بانو که در خمره ای سرکه محبوس میشه به یک گاو تبدیل میشه ولی با شهربانو حرف میزنه ودر انجام کارهیا سختی که نامادریش به او تحمیل میکنه، کمکش میکنه. 

  • منصوره

بالاخره توی قفسه کتابهای خوندی خودم یک اثر هم از فرانتس کافکا به نام "مسخ" اضافه کردم. نمیدونم چجوری میشه تفسیرش کرد اما واقعا من اصلا قادر به نوشتن درباره این کتاب نیستم. شاید در یک نگاه کوتاه حس حشره شناسی بهتون دست بده، اما حقیقت حاکی از حرفهایست از درون جامعه ای که  نسبت به افراد ضعیف بی رحم است.


  • محسن

صادق هدایت یکی از داستان نویسان توانای معاصر است، که با کتابهایی همانند بوف کور، سه قطره خون، سگ ولگرد بیشتر آشنا به نظر میرسد، اما به جرات میتوان گفت با وجود داستان های غم انگیزش نمی توان برچسب بد را به او و داستان هایش زد، داستانهای معروفش همچون داش آکل یا سه قطره خون یا امثال این گونه داستان ها که از وی به جا مانده است دارای قلمی زیبا و شرحی شگفت انگیزند.

هدف از نوشتن این متن نه شرح این نویسنده بزرگ است که از حیطه کاری من خارج است، تنها میتوان به توضیح مختصر کتاب بوف کور ( جغد کور) ، از آنچه که یک بار یک خواننده میتواند از این کتاب برداشت کند. اکتفا کنم.

نامگذاری این کتاب از این جهت است که نویسنده سایه خود را همانند جغدی میداند که مخاطب اوست و نوشته های او را می بلعد.


این کتاب از دو بخش کلی تشکیل شده است.

  • محسن

این بار کتابی از گابریل گارسیا مارکز، نویسنده توانمند کلمبیایی که داستان هایش بین تمام مردم جهان از شهرت خاصی برخوردار است. بیشتر این مرد را به نام کتاب معروفش یعنی "صدسال تنهایی" می شناسند. اما این بار برایم جالب بود تا کتابی دیگر از او را با نام "روسپیان سودا زده من" بخوانم. و وقتی که خواندم تفاوتش را با دیگر نویسندگان تازه متوجه شدم!!! من آدم اهل فنی نیستم، تنها از منظر شخصی آنچه را که خوانده ام مقایسه میکنم.


کتاب خاطرات روسپیان سودای زده من


  • محسن
کتاب دختر پرتقال یا Orange Girl کتابی است از نویسنده نروژی این اثر، یاستین گردر، کتابی داستانی و فلسفانه که شخص را درگیر خط داستان میکند. داستان عشق پدری است که برای پسرش 11 سال بعد از مرگش بیان می شود. داستان عشقی که پدر معشوقه اش را با نام دختر پرتقال بیان می کند. و پسرش را که بهترین دوستش است، در این داستان مخاطب خویش قرار داده است.  • محسن

نمیدونم شمایی که اینو میخونید، چقدر عاشقی کردید!!! اما یکی از کتابهایی که میشه تحت عنوان نامه های عاشقانه مطالعه کرد، کتابی است از پائولو کوئیلیو که در آن به گردآوری و بازنویسی نامه‌های جبران خلیل جبران به ماری هَسکل پرداخته است. در این نامه‌ها درونی‌ترین افکار جبران به ثبت رسیدند که در نوع خود بی‌نظیر هستند.

                                       نامه های عاشقانه یک پیامبر
بخشی از این کتاب :

از دفتر خاطرات ماری :

  • محسن

همه میدونن داستان های جلال و جمالزاده جزو بهترین های فارسی هستند. البته خب در این وسط عده ای سمت جمال زاده هستند و عده ای دیگر هم سمت جلال آل احمد، من خودم به شخصه از نوشته های جلال لذت بیشتری میبرم. 

کتاب های داستانی جلال زیادند و همه رقمش رو پیشنهاد میکنم مطالعه کنید. اما کتاب امروز مدیر مدرسه است. ماجرای فردی هست که توسط یکی از دوستانش در آموزش و پرورش مدیر مدرسه ای در یکی از شهرهای کوچیک میشه. اتفاقات و شرح اونها یکی از تکنیک ها و قدرتهای جلال آل احمده که شما به وضوح در طول داستان مشاهده میکنید. گرچه ناگفته نماند، جلال همواره خودش رو با خواننده بی رودرواسی میدونه و راحت حرف میزنه! شاید این یکی از نقاط قوتش باشه. به هر حال حتما پیشنهاد میکنم این کتاب کم صفحه رو مطالعه بفرمایید  لذت ببرید.


  • محسن

به اعتقاد بعضی شاید یکی از کتب مذهبی باشد که فلسفه عمیقی پشت آن نهفته است، فلسفه ای که به یک عمل مشترک میان تمام ادیان به چشمی ریزبینانه نظر افکنده است، نیایش.

شاید بد نباشد قبل از مطالعه این کتاب، کتاب نیایش الکسیس کارل را نیز مطالعه کرد، اما مطالعه این کتاب خود راوی تمام آنچه یک جستجوگر نیازمند است می باشد. چرایی و چگونگی نیایش در مکاتب مختلف و بویژه اسلام را از  دید نویی با دقت بررسی کرده و در آخر نیایشی متفاوت از هر متنی ، و شاید بهترین ترجمه از نیایش های موجود را برای خواننده ارزانی دارد.

فلسفه نیایش دکتر علی شریعتی

فلسفه ها و تحلیل های موجود در اول کتاب بسیار زیباست و ارزش مطالعه چند باره را دارد.

  • محسن

این کتاب شاید یکی از کتاب های متفاوت دکتر به بیانی باشد، شاید هم از نظر شما کتابی معمولی به نظر برسد، اما صحبت ها و نامه های دکتر شاید به گونه ای مرهمی باشد برای همدردان این مرد، نامه هایی که به همسر و پدر بزرگوارشان نوشته است در این کتاب موجود است.

با مخاطب های آشنا


  • محسن